BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apie lojalumą ir konformizmą

Kas yra konformizmas? Vyraujanti nuomonė, jog tai prisitaikėliškas ir bestuburis asmens elgesys santykyje su dominuojančia ideologija, klausimas, o kaip randasi dominuojanti ideologija? Atsakymas, iš perdėto ir besaikio lojalumo vertybės sutaurinimo. O kas pastarąją formuoja? Baimė, netikrumas ir beprasmybės jausmas. Būkite budrus klausydamiesi tų, kurie postringauja apie lojalumą abstraktiems idealams(?): tautai, valstybei, moralei, teisingumui, tai tipiško konformisto/ciniko braižas. Klysta tie, kurie mano, jog pastaruosius lengva atpažinti, suprask šis tipas dominuoja politikų klasėje. Toli gražu. Šios klasės atsiradimas, tokia kokia ji esti, padiktuotas absoliutaus konformistinio recidyvo, savo šaknis giliai suleidusio į visuotinį lojalumo garbstymą (kažkodėl keistai maišomą su patriotizmu), o jis galimas tik masių psichologijoje t.y. mumyse. Vidinis inkvizitorius, kapojantis konformizmo galvas, būtina sąlyga, bet kokiam bendrosios sąmonės laisvėjimui ypač mūsų pačių.

Rodyk draugams

Mantas Adomėnas demaskuoja Rusijos saugumą? Trumpai apie lietuvišką silpnaprotystę

Foto diena.lt

„Tiesą sakant, asmeninis puolimas prieš mane nebestebina: apie tokio susidorojimo tikimybę buvau perspėtas po Seimo priimtos rezoliucijos “Dėl padėties Gruzijoje”. Kad Rusija keršys, tiesiogiai davė suprasti ir Rusijos Dūmos narė Valentina Pivnenko. Stebina tik žurnalistų nekritiškas patiklumas ir nepaaiškinama pagieža, lengvai padaranti juos įrankiais puolimo užsakovų rankose, - Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos išplatintame pranešime spaudai teigia Seimo narys.

Cituoju delfi.lt

Dr. Mantas Adomėnas yra iš tų žmonių, kurie puikuojasi savo išsilavinimu. Šis puikaus išsilavinimo žmogus sugalvojo nevisiškai puikiai apgalvotą biudžetinių lėšų nusavinimo schemą. Sumanė reitinguoti Lietuvos universitetus ir kolegijas. Iš principo nesugalvojo nieko naujo. Pasaulyje tokios reitingavimo sistemos jau senai veikia. Tiesa, kyla daug diskusijų dėl jų metodikos patikimumo. Gerbiamam Mantui tai nė motais. Sistemų esama, tačiau Manto Adomėnos sistemos dar ne. Veikiausiai paviliotas 2,5 mln litų sumos  ir galimybės palikti solidų ir riebų įrašą Lietuvos švietimo istorijoje, gerbiamas Seimo narys spjovė į padorumą ir stačia galva pasinėrė į siaurų bei merkantilinių interesų gynimą - tik Manto Adomėno ir kolegų steigtas institutas gali tokį reitingavimą atlikti ir daugiau niekas. Pasakos…

Pričiuptas mėginant neišmoningai savintis biudžeto lėšas Mantas Adomėnas privertė suklusti Rusijos FST (Federalinė Saugumo Tarnyba) agentus. Jų planuose nebuvo tokio greito ir lengvai įmenamo, operacijos “Kembridžo sąžinė”, finalo. Rusijos šnipai eilinį kartą apsijuokė demaskuoti budrios konservatoriaus akies. Tiesa, jei ir toliau tokiais tempais bus demaskuojama Rusijos žvalgyba, iškils natūralus klausimas dėl jos reorganizacijos. Tokia neefektyvi sistema, nuolatos demaskuojama konservatorių, negali ilgai veikti. Manau, jog mūsiškiai parlamentarai po alinančių biudžeto grobstymų ir nusavinimų galėtų puikiai pagelbėti kolegoms iš Rytų.  Darbas nesunkus, o ir prie degtinės butelio bei ikrų bus galima universitetų reitigavimo ir FST reformos klausimus aptarti. Turim gi patirties su VSD “reorganizacija” ir aukštojo mokslo “reforma”…

P.s Patarimas. Policijai pagavus viršijant greitį nesibodėkite apkaltinti FST ir Rusijos. Didelė tikimybė, kad išsisuksite.

Rodyk draugams

Arvydas Šliogeris apie religiją - neįsisąmonintą ateizmą

Kai religija virsta psichologiniu fenomenu, ji jau yra religija be Dievo - vadinasi, tikrojo, iš būties išaugančio religingumo karikatūra. Šiuo požiūriu modernioji psichologizuota bei intravertuota krikščionybė yra radikalus, savo esmės nesuvokęs ateizmas.

Arvydas Šliogeris Būtis ir Pasaulis

P.s Puikus Dievo mirties interpretavimas, puikus tuo aspektu, jog koncentruotai ir esmingai charakterizuoja visos Vakarų minties Dievo laidotuvių procesijos liturgiją ir estetiką.

Rodyk draugams

Gruzijoje nėra demokratijos?

Mikheil Saak’ashvili Gruzijos prezidentas

“Грузия Online” raportuoja, kad bene 50% gruzinų netiki, jog šalyje esama demokratijos, kiti 50% mano, kad šalies t.y. vyriausybės ir prezidento, vykdoma politika juda teisinga linkme. Atvirai sakant nelabai supratau, kaip interpretuoti apklausą. Aišku viena, kad gruzinai turi šiokį tokį demokratijos idealo įsivaizdavimą, kuris nelabai sutampa su dabartinės valdžios deklaruojamu, tačiau kiek supratau gruzinų esama labai pragmatiškų - galima aukoti demokratines vertybes ir principus vardan efektyvios ir produktyvios politikos. Tiesa, su gerbiamu esteblešmentu gruzinams nepasisekė, jis nei efektyvus, nei produktyvus.

Rodyk draugams

Mūsų sąmonėje ir pasąmonėje skaičius trys yra…?

 • Pasak Pitagoro tikroji skaičių seka prasideda nuo trijų, nes tik iš trijų tiesių linijų galima padaryti pirmą figūrą - trikampį.
 • Skaičiaus 3 tobulumą liudija romėnų posakiai: „visi geri dalykai yra po tris”, „trejybė visuomet tobula”.
 • Krikščionybė pripažįsta tris dorybes - tikėjimą, meilę ir viltį.
 • Bažnytiniame mene Švenčiausioji Trejybė vaizduojama trejetu.
 • Filosofijoje buvo skiriami trys žmogaus suvokimo pagrindai - erdvė, laikas, priežastis, trys kūrimo veiksniai, trys būties formos.
 • Folkloristikoje skaičius 3 dažniausiai simbolizuoja išsipildymą.
 • Pasakų herojams buvo duodamos trys užduotys, kuriomis jie privalėjo įrodyti savo jėgą ir narsumą.
 • Skaičius 3 ypač populiarus graikų mitologijoje. Graikijoje tikėta, jog gyvenimą lemia trys deivės, Dzeuso ir Temidės dukterys Kloto, Lachesė ir Atropė.
 • Dėl nedalumo skaičius 3 laikytas amžinatvės ir tobulumo simboliu, todėl daugelyje kultūrų tapo laimės skaičiumi.
 • Skaičius 3 yra šeimos simbolis.
 • Iš žmogiškųjų savybių skaičius 3 labiausiai išreiškia kūrybingumą ir vyriškumą.

Įdomu…

  Rodyk draugams

  Stotelė tarp Londono ir Talino - Vilnius su Icchoku Meru, Theo de Boeriu, Francu Kafka

  Foto deviantart.net

  Prireikė tik kelėtos dienų, kad karščiu alsuojantį Londoną iškeisčiau į pragariškoje kaitroje skendintį Taliną. Šis tarpas tarp lagamino iškraustymo ir naujos parengties į savo literatūrinių skaitinių kraitę leido įrašyti Icchoko Mero vardą ir pavardę. Pažintį su autoriumi pradėjau nuo bene sudėtingiausio jo veikalo - Striptizas. Be galo painus, melancholiškas ir depresyvus kūrinys. Rizikuoju apsijuokti prieš profesionalius literatūros kritikus, tačiau tenka prisipažinti, jog taip ir nesugebėjau sau atrasti kūrinio žanrinės ir stilistinės apibrėžties, tokios, kuri skambėtų įtikinamai ir autorių leistų matyti aiškiame literatūrinės tradicijos naratyve. Tuščia pretenzija? Galbūt. Nepaisant to, teigiamą įspūdį paliko tekste koduojamos sudėtingos prasminės lygtys, su matematiniu tikslumu konstruojama metaforinė kūrinio architektūra, visa tai panardinant į psichoanalitinį/fenomenologinį knygos herojaus (spėju autoriaus) sąmonės ir pasąmonės užkaborių nurenginėjimo (striptizas) aistrą. Tikiuosi, jog šis autorius taps maloniu atradimu - ilgam.

  Slegiantys karščiai netapo priežastimi užleisti ir kitus skaitinius. Nyderlandų mąstytojas Theo de Boeris savo knygoje Filosofų Dievas ir Pascalio Dievas aistringai polemizuoja su filosofinio Dievo tradicija. Poleminė strategija korektiška, preciziška ir pagarbi. Šioje polemikoje jo sąjungininku tampa ne kas kitas, o vienas šviesiausių filosofinės minties protų Blasé Pasckalis ir jo credo:

  UGNIS

  Abraomo Dievas, Izaoko Dievas ir Jokūbo Dievas, ne filosofų ir išminčių. Tikrumas. Nuojauta. Džiaugsmas. Ramybė. Jėzaus Kristaus Dievas.

  Buvo įdomų bent akies krašteliu pažvelgti į šių dienų Nyderlandų filosofinės minties diskursą. Be abejo, viena knyga tik kuklus fragmentas bendroje, tikiu, turtingomis poleminėmis kryptimis ir strategijomis pasižyminčioje olandų filosofinio diskurso mozaikoje, tačiau ir ji reikšminga.

  Nyderlandai tik siaurai daliai lietuvių asocijuojasi su P. de Hocho, Rembranto, V.Hedo, J. de Hemo ar Benedikto Spinozos bei Erazmo Roterdamiečio kūryba, o ką jau bekalbėti apie šių dienų autorius ir ypač filosofinės minties. Šiuo aspektu save esame stipriai nuskriaudę. Tiesa, nors ir nefilosofinėje terpėje, tačiau esama ir šviesių išimčių. Tokia išimtimi būtų galima laikyti Vilniuje organizuojamas Olandų kino dienas ir su tuo susijusį šiokį tokį šurmulį intelektualesnių kinomanų tarpe, tačiau ir viskas. Ši šalis, nereikia to slėpti, mums kultūriškai tolima ir dažnai tik per futbolą emociškai susaistanti. Tačiau nepaisant mūsų nesidomėjimo arba domės stygiaus, viena produktyviausių ir turtingiausių Europos kultūrų, kartais ji mus pati pasiekia ir reikia pasakyti maloniai nustebina.

  Theo de Boerio minties kirčiai taikliais ir koncentruotais sakiniais gebantys apimti esminius filosofinės problematikos turinius, skaitytojui leidžia mėgautis ir subtiliu bei neperkrautu autoriaus literatūrinės tradicijos išmanymu, kuris gyvais psichologinio/filosofinio romano herojų prototipais (Dostojevskis, Kafka, Kamiu) papildo kartkartėmis akademiniu nuoboduliu prabylančius knygos sakinius. Mano subjektyviu įsitikinimu Theo de Boerio atlieka reikšmingą sociologinę, filosofinę, teologinę, o ir psichologinę žmogaus religinės sąmonės ir jos santykio su postmoderniu diskursu analizę, kuri leidžia nužymėti šio diskurso galimas strategijas ir kryptis. Knyga regisi pagarbiu ir korektišku mėginimu užmegzti dialogą ne su atskiromis Vakarų minties tradicijomis, o Jean-François Lyotar žodžiais tariant, visu mūsų postmoderniu būviu. Ar pavyko, kiekvienam belieka spręsti pačiam.

  Baigiau gromuliuoti visą lietuviškai išvertą F.Kafkos kūrybą. Šis žodis (gromuliuoti) pasirodė tinkamiausias. Eliminavus galimai vaizduotėje kylančias neigiamas asociacijas su atrajojimu lieka tiksli ir godų bei intensyvų valgymo procesą įvardijanti sąvoka. Šį autorių taip ir suvalgiau: godžiai ir intensyviai. Neįtikėtina minties ir sakinio meistrystė.

  Stebiu lietuviško gyvenimo realybę, tiesa epizodiškai. Vaizdas gan niūrus, kolega pastebėjo, kad Lietuvą apėmusi kažkokia visuotinė ir su karščiu niekaip susijusi silpnaprotystė. Sutinku. Nesiplėsiu, kol kas neverta…

  Tu rūpiniesi ir sielojiesi daugeliu dalykų, o reikia tik vieno… יְהוֹשֻׁעַ

  Rodyk draugams